sklep internetowy

Biomex system - jedyne takie siedzisko na świecie !

Innowacja odciążajaca kręgosłup jeźdźca


We współpracy z centrum rozwojowym technologii "Biomex" Klinik Gut, Swiss Leading Hospital for Orthopedics, Accident Care ans Sports, St. Moritz oraz czołowymi jeźdźcami - firma Stubben opracowała nowatorskie siedzisko, które umożliwia zdrowy, odciążający kręgosłup dosiad oraz jazdę konną.


Dolegliwości pleców są chorobą cywilizacyjną NR.1


Udział tych osób, które przynajmniej raz w życiu odczuwały bóle pleców wynosi w zachodnich narodach przemysłowych około 80-90%.
Jeźdźcy skarżą się na częste bóle pleców, mianowicie 23,8% podczas a 55,2% po jeździe konnej.
Bóle pleców mają różne przyczyny. Podczas jazdy mogą powstawać w skutek podwyższonego obciążenia, występującego wzdłuż kręgosłupa na plecy w różnych chodach, jak również przez nieprawidłową postawę. Tej ostatniej przyczynie może zapobiec nowa technologia siedziska.


Kręgosłup a jeździectwo


W zgraniu między jeźdźcem a koniem ważną rolę odgrywa kręgosłup..Już siedzenie na koniu i oczywiście sama jazda w różnych chodach absorbuje cały kręgosłup wraz z mięśniami i wiązadłami. Poprzez połączenie z mięśniami do miednicy, nóg, pasa barkowego oraz karku, kręgosłup może być wprawiony przez jeźdźca w trójwymiarowy ruch. Przekazywanie pomocy związanych z koniecznymi ruchami miednicą, naciskiem łydki, szybkimi reakcjami na ruch konia, jak również utrzymanie dosiadu, wymagają stałego, dynamicznego działania mięśni jeźdźca. Jazdę konną można zaliczyć do przyjaznych kręgosłupowi, pod warunkiem prawidłowego dosiadu i dobrej techniki. W szczególności jazda konna jest polecana przy określonych medycznych przypadkach. Nauka prawidłowej postawy w czasie jazdy odpowiada naturalnemu prostemu dosiadowi. Ergonomiczna konstrukcja siodła jest bazą do zdrowej i bezstresowej jazdy.

Anatomia a siodło

Podczas siedzenia na koniu a bardziej podczas samej jazdy, przepływ sił do kręgosłupa odbywa się głównie przez kości siedzeniowe.
Przeciętny odstęp tych kości wynosi: u mężczyzn - 9-11cm, u kobiet: 10-12cm. Kość kulszowa kończy się z przodu kością łonową i tym samym tworzy małą obręcz miednicy. Tkanki miękkie między kośćmi kulszowymi a kością łonową sa nadzwyczaj czułe na nacisk i mogą prowadzić do objawów bólu. Technologia Stubben- Biomex uwzględnia anatomiczny odstęp obydwu kości kulszowych poprzez dwie oddzielone od siebie poduszki w kształcie nerki, znajdujące się na siedzisku na wysokości kości kulszowych. Optymalizacja przepływu sił odciąża kręgosłup. Dzięki temu uderzenia o siodło są tłumione a bóle spowodowane złym obciążeniem nie występują.
Decydującą rolę dodatkowo przejmuje zagłębienie między poduszkami, gdyż gwarantuje maksymalne odciążenie miękkich części w obrębie kości łonowych.


Pomiary nacisku


Pomiary nacisku w różnych chodach pokazują, że przy zastosowanej w siodle Stubben - Biomex technologii w stosunku do tradycyjnie wykonanych siodeł, odciążenie w obrębie kości łonowej i otaczających ją tkanek miękkich jest znacznie większe.
Równomierne rozłożenie nacisku na kości łonowe prowadzi do redukcji działania sił na kręgosłup.


Wynik pomiaru nacisku


Pozycja czarnej elipsy pokazuje położenie tkanek miękkich pomiędzy kośćmi kulszowymi. Wobec siodła A, siodło B mogło obniżyć nacisk na wrażliwe tkanki miękkie miedzy kośćmi kulszowymi we wszystkich chodach do wartości, która leży poniżej minimalnego zakresu systemu pomiaru nacisku. Mimo mniejszej całkowitej powierzchni przy siodle B można zauważyć, iż nacisk na kości kulszowe we wszystkich chodach są zmniejszone.


Podsumowanie


Innowacyjny pomysł siedziska (siodło B) , który został rozwinięty przez Klinik Gut wraz ze specjalistami jeździectwa firmy Stubben, oferuje przekonujące, techniczne ulepszenie, które powoduje odciążenie pleców i części miękkich oraz zoptymalizowany dosiad jeźdźca. To może prowadzić do zdrowej oraz przyjemnej przygody z tym sportem.

ARPAV © 2014

tworzenie stron Webton.pl